URL Copied!

Birmingham Commonwealth Games 2022

Jul 28, 2022 6 min read

SPORTSAID STARS SET TO SHINE AT BIRMINGHAM 2022 COMMONWEALTH GAMES

The Birmingham 2022 Commonwealth Games get underway tomorrow (28 July) with SportsAid recipients set to represent England, Scotland, Wales, Northern Ireland, Guernsey, Isle of Man and Jersey across 11 days of jam-packed sporting action! A total of 474 athletes who have received backing from the charity, including 48 current awardees, will be looking to bring home medals for their respective nations and territories.
27 July, 2022

The Birmingham 2022 Commonwealth Games get underway tomorrow (28 July) with SportsAid recipients set to represent England, Scotland, Wales, Northern Ireland, Guernsey, Isle of Man and Jersey across 11 days of jam-packed sporting action! A total of 474 athletes who have received backing from the charity, including 48 current awardees, will be looking to bring home medals for their respective nations and territories as many of them compete at their first ever major championships.

182 of those athletes have had help from SportsAid since the Commonwealth Games on the Gold Coast four years ago. The overall figure also features 121 beneficiaries of the Talented Athlete Scholarship Scheme (TASS) and 29 from the Backing The Best programme. TASS helps athletes (aged 16-plus) balance sport within the rest of their lives, be this in education, training or another form of personal development, and Backing The Best is designed to support sports stars facing the greatest financial pressure. Both are managed by SportsAid.

Here’s the list of SportsAid beneficiaries (current awardees are indicated by **) who will be competing at the Birmingham 2022 Commonwealth Games….

TEAM ENGLAND
TOTAL = 281/432 (65%)
CURRENTLY SUPPORTED = 30
SUPPORTED SINCE 2018 = 102

ATHLETICS (65/94)

Abigail Irozuru
Adam Hague
Aimee Pratt
Alexandra Bell**
Ali Smith
Ama Pipi
Andrew Pozzi
Asha Philip
Ben Pattison
Ben Williams
Calli Thackery
Callum Wilkinson
Danny Sidbury
Daryll Neita
David Weir
Desiree Henry
Dina Asher-Smith
Divine Oladipo
Eden Rainbow-Cooper
Emily Borthwick
Emmanuel Oyinbo-Coker**
Fabienne Andre
Georgina Schwiening
Harry Aikines-Aryeetey
Harry Coppell
Hetty Bartlett**
Holly Bradshaw
Holly Mills
Imani-Lara Lansiquot
Jade O’Dowda
James Arnott
Jazmin Sawyers
Jessie Knight
Jodie Williams
Joel Clarke-Khan**
JohnBoy Smith
Jona Efoloko
Jonny Mellor
Joshua Zeller
Kare Adenegan
Katie Snowden
Keely Hodgkinson**
Laura Zialor**
Laviai Nielsen
Lawrence Okoye
Lina Nielsen
Lizzie Bird**
Lorraine Ugen
Molly Caudery
Morgan Lake
Naomi Metzger
Nathan Maguire
Nick Miller
Ola Abidogun
Reece Prescod
Scott Lincoln
Shaun Burrows
Shelly Oxley-Woods
Simon Lawson
Sophie McKinna
Tom Bosworth**
Victoria Ohuruogu
Zac Shaw
Zak Seddon

BADMINTON (9/10)

Abigail Holden
Ben Lane
Callum Hemming
Chloe Birch
Freya Patel-Redfearn
Jess Pugh
Lauren Smith
Sean Vendy
Toby Penty 

BASKETBALL (4/8)

Men’s (1/4)

Jamell Anderson

Women’s (3/4)

Chantelle Handy
Cheridene Green
Shanice Beckford-Norton

BEACH VOLLEYBALL (3/4)

Javier Bello
Jessica Grimson
Joaquin Bello

BOXING (6/14)

Demi-Jade Resztan
Gemma Richardson
Harris Akbar
Lewis Williams
Niall Farrell
Sameenah Toussaint** (pictured) 

CRICKET (7/15)

Alice Capsey
Amy Jones
Bryony Smith
Freya Davies
Isabelle Wong
Maia Bouchier
Sophia Dunkley

CYCLING (15/35)

Alice Barnes
Blaine Ridge-Davis
Charlie Tanfield
Christopher Latham
Fred Wright
Georgia Holt
Harry Birchill
Joseph Truman
Josie Nelson
Laura Kenny
Matt Walls
Oliver Wood
Sophie Lewis
Sophie Unwin
Sophie Capewell

DIVING (14/18)

Amy Rollinson
Andrea Spendolini-Sirieix
Anthony Harding
Ben Cutmore
Daniel Goodfellow
Desharne Bent-Ashmeil
Emily Martin
Evie Smith**
Jack Laugher
Jordan Houlden
Kyle Kothari
Noah Williams
Robyn Birch
Yasmin Harper

GYMNASTICS (7/13)

Alice Kinsella
Courtney Tulloch
Giarnni Regini-Moran
James Hall
Joe Fraser
Marfa Ekimova**
Saffron Severn

HOCKEY (30/36)

Men’s (12/18)

Brendan Creed
Christopher Griffiths
Ian Sloan
Jack Waller
James Mazarelo
James Albery
Nick Bandurak
Phil Roper
Rhys Smith
Samuel Ward
Stuart Rushmere
Tom Sorsby

Women’s (18/18)

Anna Toman
Ellie Rayer
Fiona Crackles
Flora Peel
Giselle Ansley
Grace Balsdon
Hannah Martin
Hollie Pearne-Webb
Holly Hunt
Izzy Petter
Laura Unsworth
Lily Owsley
Lily Walker
Maddie Hinch
Sabbie Heesh
Shona McCallin
Sophie Hamilton
Tess Howard

JUDO (14/14)

Acelya Toprak
Amy Platten
Ashley McKenzie
Daniel Powell
Emma Reid
Gemma Howell
Harry Lovell-Hewitt
Jamal Petgrave
Jemima Yeats-Brown
Kelly Petersen-Pollard
Lachlan Moorhead
Lele Nairne
Rhys Thompson**
Sam Hall

NETBALL (9/12)

Eboni Usoro-Brown
Eleanor Cardwell
Helen Housby
Imogen Allison
Jo Harten
Layla Guscoth
Laura Malcolm
Sophie Drakeford-Lewis
Stacey Francis-Bayman

POWERLIFTING (7/7)

Liam McGarry
Louise Sugden
Mark Swan**
Matt Harding
Olivia Broome
Rebecca Bedford
Zoe Newson

RUGBY SEVENS (8/26)

Women’s (8/13)

Abbie Brown
Amy Wilson-Hardy
Emma Uren
Grace Compton**
Heather Cowell
Jade Shekells
Meg Jones
Merryn Doidge

SQUASH (6/9)

Adrian Waller
Declan James
Georgina Kennedy
Lucy Turmel
Patrick Rooney
Sarah-Jane Perry

SWIMMING (31/48)

Adam Peaty
Alice Tai
Ben Proud
Brodie Williams
Freya Colbert
Grace Harvey
Greg Butler
Hannah Russell
Holly Hibbott
Isabella Hindley
Jacob Peters
James Hollis
James McFadzen
James Guy
James Wilby
Jamie Ingram**
Jay Lelliott**
Jessica-Jane Applegate
Joe Litchfield
Jordan Catchpole
Laura Stephens
Lauren Cox
Louise Fiddes
Luke Turley
Maisie Summers-Newton
Michael Jones
Molly Renshaw
Poppy Maskill**
Rebecca Redfern
Thomas Hamer
William Perry

TABLE TENNIS (13/13)

Charlotte Bardsley
Dan Bullen**
Fliss Pickard
Jack Hunter-Spivey
Liam Pitchford
Maria Tsaptsinos
Mollie Patterson**
Paul Drinkhall
Ross Wilson
Sam Walker
Sue Bailey
Tin-Tin Ho**
Tom Jarvis

TRIATHLON (11/15)

Alex Yee
Charlie Harding**
Dan Dixon**
Dave Ellis
Georgia Taylor-Brown
Iain Dawson
Katie Crowhurst**
Oscar Kelly**
Sam Dickinson
Sian Rainsley
Sophie Coldwell

WEIGHTLIFTING (11/15)

Ben Hickling
Chris Murray
Deborah Alawode
Emily Campbell
Emily Sweeney**
Fraer Morrow
Jack Oliver
Jaswant Shergill
Noorin Gulam
Sarah Davies
Zoe Smith

WHEELCHAIR BASKETBALL (6/8)

Men’s (3/4)

Abderrahim Taghrest
Lee Manning
Tyler Baines**

Women’s (3/4)

Amy Conroy
Charlotte Moore
Jade Atkin**

WRESTLING (5/9)

Charlie Bowling
George Ramm
Harvey Ridings
Kelsey Barnes**
Sarah Clossick

TEAM SCOTLAND
TOTAL = 108/260 (42%)
CURRENTLY SUPPORTED = 12
SUPPORTED SINCE 2018 = 42

ATHLETICS (21/33)

Alexander Thomson
Alisha Rees**
Andrew Butchart
Carys McAulay
Chris Bennett
David Smith
Eilish McColgan
Eloise Walker
Guy Learmonth
Heather Paton
Jake Wightman
Josh Kerr
Mark Dry
Mel Woods
Neil Gourley
Nicholas Percy
Ross Paterson**
Samantha Kinghorn
Sean Frame**
Will Grimsey
Zoey Clark

BADMINTON (7/9)

Adam Hall
Alexander Dunn
Callum Smith**
Christopher Grimley
Julie MacPherson
Kirsty Gilmour
Matthew Grimley

BOXING (4/8)

Megan Reid
Sam Hickey
Stephen Newns
Tyler Jolly

CYCLING (14/21)

Aileen McGlynn
Alistair Fielding
Anna Shackley
Charlie Aldridge
Iona Moir
Isla Short
Jack Carlin
Jenny Holl
Lauren Bell
Lewis Stewart
Lusia Steele
Mark Stewart
Neil Fachie
Sean Flynn

DIVING (6/8)

Cameron Gammage
Clara Kerr
Danny Mabbott
Gemma McArthur
Grace Reid
James Heatly

GYMNASTICS (7/10)

Cara Kennedy
David Weir
Frank Baines
Hamish Carter
Louise Christie**
Pavel Karnejenko
Shannon Archer

HOCKEY (4/36)

Men’s (4/18)

Alan Forsyth
Andy Bull
David Forrester
Michael Bremner

JUDO (4/11)

David Ferguson
Finlay Allan
Malin Wilson
Rachel Tytler

RUGBY SEVENS (2/26)

Women’s (2/13)

Caity Mattinson
Helen Nelson

SQUASH (4/6)

Douglas Kempsell
Georgia Adderley
Greg Lobban
Rory Stewart

SWIMMING (21/26)

Archie Goodburn
Craig Benson
Craig McNally
Duncan Scott
Emma Russell
Evan Jones
Evie Davis
Holly McGill**
Kara Hanlon
Katie Shanahan
Lucy Hope
Mark Szaranek
Martyn Walton
Oliver Carter
Ross Murdoch
Stephen Milne
Sam Downie**
Stephen Clegg
Tain Bruce
Tom Beeley
Toni Shaw

TABLE TENNIS (2/4)

Gavin Rumgay
Lucy Elliot
Rebecca Plaistow

TRIATHLON (4/6)

Alison Peasgood
Beth Potter
Grant Sheldon
Sophia Green

WEIGHTLIFTING (3/5)

Alice Aitchison
Craig Carfray
Jason Epton

WHEELCHAIR BASKETBALL (3/4)

Women’s (3/4)

Jessica Whyte**
Judith Hamer
Robyn Love

WRESTLING (2/6)

Abbie Fountain**
Ross Connelly**

TEAM WALES
TOTAL = 56/201 (28%)
CURRENTLY SUPPORTED = 2
SUPPORTED SINCE 2018 = 26

ATHLETICS (14/24)

Adele Nicoll
Dewi Griffiths
Hannah Brier
Harrison Walsh
Heather Lewis
Jac Palmer
Jake Heyward
Jeremiah Azu
Joe Brier
Julie Rogers
Melissa Courtney-Bryant
Osian Jones
Piers Copeland
Rhys Jones

CYCLING (11/24)

Alex Pope
Amy Cole
Elinor Barker
Emma Finucane
Geraint Thomas
James Ball
Jess Roberts
Joe Holt
Matthew Rotherham
Megan Barker
Rhys Britton

DIVING (1/3)

Aidan Heslop

GYMNASTICS (6/13)

Brinn Bevan
Jacob Edwards
Joe Cemlyn-Jones
Josh Cook
Mia Evans
Poppy Stickler

HOCKEY (3/36)

Men’s (2/18)

Gareth Furlong
Gareth Griffiths

Women’s (1/18)

Holly Munro

JUDO (2/6)

Gregg Varey
Jasmine Hacker-Jones

SQUASH (2/5)

Emily Whitlock
Emyr Evans

SWIMMING (4/20)

Calum Jarvis
Kieran Bird
Lily Rice
Rebecca Sutton

TABLE TENNIS (6/7)

Anna Hursey
Callum Evans
Chloe Thomas Wu Zhang
Grace Williams
Josh Stacey
Lara Whitton

TRIATHLON (4/7)

Dominic Coy
Iestyn Harrett
Non Stanford
Olivia Mathias

WEIGHTLIFTING (4/7)

Catrin Jones
Hannah Powell
Jordan Sakkas
Michael Farmer

WRESTLING (1/2)

Shannon Alex Harry

TEAM NORTHERN IRELAND
TOTAL = 14/97 (14%)
SUPPORTED SINCE 2018 = 4

ATHLETICS (2/14)

Eve Walsh-Dann
Megan Marrs

CYCLING (2/8)

Alice Sharpe
Cameron Orr

GYMNASTICS (2/3)

Ewan McAteer 
Rhys McClenaghan 

JUDO (3/7)

Nathon Burns
Rachael Hawkes
Yasmin Javadian

SWIMMING (2/10)

Bethany Firth
Danielle Hill

WHEELCHAIR BASKETBALL (3/4)

Men’s (3/4)

Conn Nagle
James MacSorley
Matt Rollston

TEAM GUERNSEY
TOTAL = 4/28 (14%)
CURRENTLY SUPPORTED = 1
SUPPORTED SINCE 2018 = 3

ATHLETICS (2/5)

Alastair Chalmers
Cameron Chalmers**

BADMINTON (1/4)

Elena Johnson

CYCLING (1/5)

Sam Culverwell

TEAM ISLE OF MAN
TOTAL = 7/34 (21%)
CURRENTLY SUPPORTED = 2
SUPPORTED SINCE 2018 = 3

ATHLETICS (3/7)

David Mullarkey**
Glen Quayle
Joe Harris

CYCLING (3/13)

Ben Swift
Elizabeth Holden
Mark Cavendish

POWERLIFTING (1/1)

Kim Dean**

TEAM JERSEY
TOTAL = 4/28 (14%)
CURRENTLY SUPPORTED = 1
SUPPORTED SINCE 2018 = 2

ATHLETICS (2/4)

Shadine Duquemin
Zane Duquemin

SWIMMING (2/7)

Lily Scott**
Robbie Jones

Commonwealth Games England has appointed SportsAid to lead on the development, management and operational delivery of Team England Futures at the Birmingham 2022 Commonwealth Games. The programme, supported by Sport England, will reinforce the importance of the Commonwealth Games, particularly one hosted on home soil, as a developmental opportunity within the talent and performance pathway!

Spread the word

Related News